Switch to the new version of our website and be the first to discover the latest features!

Back to the blog

May 28th, 2024

Share the article:

Athletes at the Paris 2024 Olympics

Athletics is one of the most eagerly awaited competitions at this new edition of the Olympics in Paris in 2024.

With its 1,810 athletes and 48 trials (for men, women and mixed), athletics promises to be a thrill, and perhaps even set new world records!

But what are the quotas and which Olympic athletes are competing in the 23 athletics trials?

Quotas for athletics: 1,810 athletes at the Olympic Games

Athletics consist of 23 trials, for which the 1,810 athletes are equally divided: 905 women and 905 men.

Athlete quotas for the Olympic Athletic Games are divided as follow:

Trials

Quotas Men

Quotas Women

100 meters

56

56

200 meters

48

48

400 meters

48

48

800 meters

48

48

1,500 meters

45

45

5,000 meters

42

42

10,000 meters

27

27

400 meter hurdles

40

40

3,000 meters steeplechasesteeple

36

36

4 x 100 meters relay

16

16

4 x 400 meters relay

16

16

High jump

32

32

Pole vault

32

32

Long jump

32

32

Triple jump

32

32

Shot put

32

32

Discus throw

32

32

Hammer throw

32

32

Javelin throw

32

32

Decathlon

24

/

Heptathlon

/

24

110 meters hurdles

40

/

100 meters hurdles

/

40

20 kilometers race walk

48

48

Marathon

80

80

Mixed trials

Quotas

4 x 400 meters

16

Marathon Race Walk Mixed Relay

Unknown

Athletes' names at the Olympic Athletics Games

Qualification ends on 30 June 2024. The Olympic Games athletes already qualified according to their category are:

100 meters

Country

Men

Country

Women

Jamaica

Jamaica

United States of America

United States of America

Cameroon

Emmanuel Eseme

Gambia

Gina Bass

Kenya

Ferdinand Omanyala

Germany

Gina Lückenkemper

South Africa

Akani Simbine

Great Britain

Dina Asher-Smith

Daryll Neita

Botswana

Letsile Tebogo

Luxembourg

Patrizia van der Weken

Brazil

Erik Cardoso

New Zealand

Zoe Hobbs

Canada

Brendon Rodney

Bahamas

Anthonique Strachan

Colombia

Ronal Longa

Poland

Ewa Swoboda

Great Britain

Zharnel Hughes

Saint Lucia

Julien Alfred

Imani-Lara Lansiquot

Japan

Abdul Hakim Sani Brown

Côte d’Ivoire

Marie-Josée Ta Lou

Liberia

Emmanuel Matadi

Switzerland

Mujinga Kambundji

Suriname

Issamade Asinga

200 meters

Country

Men

Country

Women

Jamaica

Andrew Hudson

Jamaica

United States of America

United States of America

Dominican Republic

Alexander Ogando

Great Britain

Daryll Neita

Dina Asher-Smith

Bianca Williams

Germany

Joshua Hartmann

Bahamas

Anthonique Strachan

Cameroon

Emmanuel Eseme

Ireland

Rhasidat Adeleke

Kenya

Ferdinand Omanyala

Saint Lucia

Julien Alfred

South Africa

Luxolo Adams

Côte d’Ivoire

Marie-José Ta Lou

Jessika Gbai

Maboundou Koné

Botswana

Letsile Tebogo

Singapore

Shanti Pereira

Italy

Filippo Tortu

Switzerland

Mujinga Kambundji

Canada

Aaron Brown

Andre De Grasse

Brendon Rodney

Great Britain

Zharnel Hughes

400 meters

Country

Men

Country

Women

Jamaica

Antonio Watson

Sean Bailey

Rusheen McDonald

Jamaica

Janieve Russell

Nickisha Pryce

Candice McLeod

United States of America

United States of America

Bahamas

Steven Gardiner

Barbados

Sada Williams

Japan

Kentaro Sato

Fuga Sato

Belgium

Cynthia Bolingo

Saint Lucia

Michael Joseph

Dominican Republic

Marileidy Paulino

Trinidad and Tobago

Jereem Richards

Great Britain

Victoria Ohuruogu

Ama Pipi

Laviai Nielsen

Hungary

Attila Molnár

Kenya

Mary Moraa

Brazil

Alison dos Santos

Lucas Carvalho

The Netherlands

Lieke Klaver

Australia

Reece Holder

Austria

Susanne Gogl-Walli

Belgium

Alexander Doom

Poland

Natalia Kaczmarek

Grenada

Kirani James

Romania

Andrea Miklós

The Netherland

Liemarvin Bonevacia

Ireland

Rhasidat Adeleke

Nigeria

Emmanuel Bamidele

Cuba

Roxana Gómez

Norway

Håvard Bentdal Ingvaldsen

Czech Republic

Lada Vondrová

Portugal

João Coelho

South Africa

Wayde van Niekerk

Zakithi Nene

Botswana

Great Britain

Matthew Hudson-Smith

800 meters

Country

Men

Country

Women

Kenya

Great Britain

Spain

Saúl Ordóñez

Mohamed Attaoui

Adrián Ben

United States of America

Australia

Peter Bol

Joseph Deng

Australia

Abbey Caldwell

Catriona Bisset

Algeria

Djamel Sedjati

Slimane Moula

France

Rénelle Lamotte

Great Britain

Daniel Rowden

Max Burgin

Ben Pattison

Jamaica

Natoya Goule-Toppin

Adelle Tracey

France

Yanis Meziane

Gabriel Tual

Benjamin Robert

Kenya

Mary Moraa

Peninah Muthoni Mutisya

Belgium

Tibo De Smet

Slovenia

Anita Horvat

Canada

Marco Arop

Uganda

Halimah Nakaayi

United States of America

Bryce Hoppel

Ethiopia

Worknesh Mesesle

Botswana

Tshepiso Masalela

Italy

Simone Barontini

Jamaica

Navasky Anderson

Morocco

Abdelati El Guesse

Nigeria

Edose Ibadin

Poland

Mateusz Borkowski

Sweden

Andreas Kramer

1,500 meters

Country

Men

Country

Women

Great Britain

Ethiopia

Kenya

Great Britain

Morocco

Anass Essayi

United States of America

Australia

Cameron Myers

Stewart McSweyn

Adam Spencer

Kenya

Nelly Chepchirchir

Brenda Chebet

Faith Kipyegon

France

Azeddine Habz

Australia

Linden Hall

Abbey Caldwell

Jessica Hull

Ireland

Andrew Coscoran

Germany

Katharina Trost

New Zealand

Sam Tanner

Italy

Gaia Sabbatini

Ludovica Cavalli

Sintayehu Vissa

Norway

Jakob Ingebrigsten

Narve Gilje Nordås

Spain

Marta Pérez

Esther Guerrero

Portugal

Isaac Nader

Uganda

Winnie Nanyondo

Spain

Adrián Ben

Mario García

Adel Mechaal

Ireland

Ciara Mageean

Sophie O’Sullivan

Sarah Healy

United States of America

Cole Hocker

Yared Nuguse

Jamaica

Adelle Tracey

Canada

Charles Philibert-Thiboutot

The Netherlands

Sifan Hassan

Italy

Pietro Arese

The Netherlands

Niels Laros

South Africa

Tshepo Tshite

5,000 meters

Country

Men

Country

Women

Ethiopia

Ethiopia

France

Hugo Hay

Jimmy Gressier

Australia

Jessica Hull

Ireland

Brian Fay

Kenya

Beatrice Chebet

Faith Kipyegon

Lilian Rengeruk

Kenya

Cornelius Kemboi

Nicholas Kipkorir

Jacob Krop

Uganda

Sarah Chelangat

South Africa

Adriaan Wildschutt

The Netherlands

Sifan Hassan

Maureen Koster

United States of America

Sean McGorty

Grant Fisher

United States of America

Elly Henes

Alicia Monson

Spain

Mohamed Katir

Thierry Ndikumwenayo

Italy

Nadia Battocletti

Canada

Mohammed Ahmed

Norway

Karoline Bjerkeli Grøvdal

Uganda

Jacob Kiplimo

Japan

Nozomi Tanaka

Guatemala

Luis Grijalva

Mexico

Laura Galván

10,000 meters

Country

Man

Country

Women

Ethiopia

Berihu Aregawi

Selemon Barega

Ethiopia

Kenya

Kenya

The Netherlands

Diane van Es

Sifan Hassan

Great Britain

Eilish McColgan

Uganda

Sarah Chelangat

United States of America

Alicia Monson

110 meters hurdles / 100 meters hurdles

Country

Men

Country

Women

Jamaica

Jamaica

United States of America

United States of America

France

Wilhem Belocian

Sasha Zhoya

Just Kwaou-Mathey

Hungary

Luca Kozák

Senegal

Louis François Mendy

Ireland

Sarah Lavin

Cuba

Roger Iribarne

The Netherlands

Maayke Tjin-A-Lim

Nadine Visser

Brazil

Rafael Pereira

Nigeria

Tobi Amusan

Great Britain

Tade Ojora

Poland

Pia Skrzyszowska

Japan

Shunsuke Izumiya

Rachid Muratake

Shusei Nomoto

Puerto Rico

Jasmine Camacho-Quinn

Switzerland

Jason Joseph

South Africa

Marione Fourie

Switzerland

Ditaji Kambundji

France

Laeticia Bapté

Cyréna Samba-Mayeta

Australia

Michelle Jenneke

Bahamas

Devynne Charlton

China

Wu Yanni

Slovakia

Viktoria Forster

400 meters hurdles

Country

Men

Country

Women

Jamaica

Roshawn Clarke

Jaheel Hyde

Assinie Wilson

Jamaica

United States of America

CJ Allen

Trevor Bassitt

Rai Benjamin

United States of America

Shamier Little

Dalilah Muhammad

Anna Cockrell

Germany

Joshua Abuaku

Constantin Preis

Bahrein

Kemi Adekoya

The Netherlands

Nick Smidt

Belgium

Hanne Claes

Norway

Karsten Warholm

Finland

Viivi Lehikoinen

Qatar

Bassem Hemeida

Germany

Carolina Krafzik

France

Ludvy Vaillant

Wilfried Happio

Norway

Line Kloster

Brazil

Alison dos Santos

The Netherlands

Femke Bol

Cathelijn Peeters

British Virgin Islands

Kyron McMaster

Ukraine

Anna Ryzhykova

Viktoriya Tkachuk

Taiwan

Peng Ming-Yang

Great Britain

Jessie Knight

Estonia

Rasmus Mägi

Italy

Ayomide Folorunso

Rebecca Sartori

Italy

Alessandro Sibilio

Morocco

Noura Ennadi

Japan

Kazuki Kurokawa

Panama

Gianna Woodruff

Nigeria

Ezekiel Nathaiel

Turkey

Yasmani Copello

3,000 meters steeplechase

Country

Men

Country

Women

Ethiopia

United States of America

Kenya

Kenya

Beatrice Chepkoech

Jackline Chepkoech

Faith Cherotich

Morocco

Soufiane El Bakkali

Bahrein

Winfred Yavi

India

Avinash Sable

Spain

Irene Sánchez-Escribano

New Zealand

Geordie Beamish

Tunisia

Marwa Bouzayani

Spain

Victor Ruiz

France

Flavie Renouard

Alice Finot

United States of America

Anthony Rotich

Great Britain

Aimee Pratt

Japan

Ryuji Miura

Ethiopia

Sembo Almayew

Lomi Muleta

Zerfe Wondemagegn

Albania

Luiza Gega

Germany

Olivia Gürth

India

Parul Chaudhary

Poland

Alicja Konieczek

Slovenia

Maruša Mišmaš-Zrimšek

Uganda

Peruth Chemutai

Marathon

Country

Men

Country

Women

Kenya

Ethiopia

Ethiopia

Japan

Eritrea

Kenya

Japan

Uganda

Morocco

United States of America

Spain

Ayad Lamdassem

Abdelaziz Merzougui

Tariku Novales

Bahrein

Rose Chelimo

Eunice Chumba

Desi Mokonin

Uganda

Victor Kiplangat

Stephen Kissa

Andrew Rotich Kwemoi

Great Britain

Natasha Cockram

Samantha Harrison

Georgina Schwiening

Belgium

Bashir Abdi

Koen Naert

Spain

Fatima Azzahraa Ouhaddou

Marta Galimany

Meritxell Soler

China

He Jie

Yang Shaohui

Australia

Sinead Diver

Lisa Weightman

Germany

Amanal Petros

Richard Ringer

Croatia

Bojana Bjeljac

Matea Parlov Koštro

Italy

Iliass Aouani

Eyob Faniel

Germany

Fabienne Königstein

Deborah Schöneborn

Tanzania

Gabriel Geay

Alphonce Simbu

Italy

Giovanna Epis

Sofiia Yaremchuk

Australia

Brett Robinson

Morocco

Fatima Ezzahra Gardadi

Majida Maayouf

Bahrein

Marius Kimutai

Belgium

Hanne Verbruggen

Bolivia

Hector Garibay

Ecuador

Rosa Chacha

Brazil

Daniel do Nascimento

Eritrea

Dolshi Tesfu

Nazret Weldu

Canada

Cameron Levins

France

Mekdes Woldu

Djibouti

Ibrahim Hassan

Israel

Lonah Chemtai Salpeter

France

Nicolas Navarro

Mexico

Citlali Moscote

Great Britain

Emile Cairess

The Netherlands

Sifan Hassan

The Netherlands

Abdi Nageeye

Peru

Gladys Tejeda

Norway

Zerei Kbrom Mezngi

Poland

Aleksandra Lisowska

Peru

Cristhian Pacheco

Romania

Delvine Relin Meringor

South Africa

Stephen Mokoka

South Africa

Irvette van Zyl

Switzerland

Tadesse Abraham

Sweden

Carolina Wikström

Turkey

Kaan Kigen Özbilen

Zimbabwe

Isaac Mpofu

20 kilometers race walk

Country

Men

Country

Women

China

China

Japan

Australia

Jemima Montag

Rebecca Henderson

Olivia Sandery

Australia

Declan Tingay

Kyle Swan

Rhydian Cowley

Peru

Kimberly García

Evelyn Inga

Mary Luz Andía

India

Akashdeep Singh

Paramjeet Singh Bisht

Vikas Singh

Brazil

Érica de Sena

Viviane Lyra

Ecuador

David Hurtado

Brian Pintado

Jordy Jimenez

Colombia

Sandra Arenas

France

Aurélien Quinion

Gabriel Bordier

Ecuador

Glenda Morejón

Italy

Francesco Fortunato

Massimo Stano

Germany

Saskia Feige

Spain

Álvaro Martín

Diego García

Alberto Amezcua

Greece

Antigoni Drisbioti

Brazil

Caio Bonfim

India

Priyanka Goswami

Colombia

Éider Arévalo

Italy

Antonella Palmisano

Germany

Christopher Linke

Mexico

Alegna González

Guatemala

José Alejandro Barrondo

Spain

María Pérez

Mexico

José Luis Doctor

Andrés Olivas

Portugal

Ana Cabecinha

Sweden

Perseus Karlström

Ukraine

Olena Sobchuk

Canada

Evan Dunfee

Finland

Aku Partanen

Kenya

Samuel Gathimba

Peru

César Augusto Rodríguez

Turkey

Salih Kormkaz

High jump

Country

Men

Country

Women

Germany

Tobia Potye

Ukraine

Iryna Gerashchenko

Yulia Levchenko

Yaroslava Mahuchikh

Italy

Gianmarco Tamberi

Australia

Nicola Olyslager

Eleanor Patterson

Qatar

Mutaz Essa Barshim

Great Britain

Morgan Lake

United States of America

JuVaughn Harrison

Cuba

Luis Zayas

New Zealand

Hamish Kerr

Pole vault

Country

Men

Country

Women

United States of America

New Zealand

Eliza McCartney

Australia

Kurtis Marschall

United States of America

Katie Moon

Sandi Morris

Germany

Bo Kanda Lita Baehre

Finland

Wilma Murto

Philippines

Ernest John Obiena

Australia

Nina Kennedy

Sweden

Armand Duplantis

Canada

Alysha Newman

Turkey

Ersu Şaşma

Great Britain

Molly Cauldery

Italy

Claudio Michel Stecchi

Slovenia

Tina Sutej

France

Thibaut Collet

Switzerland

Angelica Moser

Greece

Emmanouil Karalis

Poland

Piotr Lisek

Long jump

Country

Men

Country

Women

Jamaica

Tajay Gayle

Wayne Pinnock

Carey McLeod

Colombia

Natalia Linares

Taiwan

Lin Yu-Tang

Germany

Malaika Mihambo

Greece

Miltiadis Tentoglou

Italy

Larissa Iapichino

India

Murali Sreeshankar

Japan

Sumire Hata

China

Wang Jianan

United States of America

Davis-Woodhall

Quanesha Burks

Serbia

Milica Gardašević

Ivana Vuleta

Burkina Faso

Marthe Koala

Romania

Alina Rotaru

Triple jump

Country

Men

Country

Women

Algeria

Yasser Triki

Cuba

Leyanis Pérez

Liadagmis Povea

Burkina Faso

Hugues Fabrice Zango

Jamaica

Shanieka Ricketts

Cuba

Lázaro Martínez

Cristian Nápoles

Venezuela

Yulimar Rojas

Jamaica

Jaydon Hibbert

Ukraine

Maryna Bekh-Romanchuk

United States of America

Donald Scott

Dominican Republic

Thea LaFond

Brazil

Almir Cunha dos Santos

Shot put

Country

Men

Country

Women

United States of America

United States of America

Brazil

Darlan Romani

Canada

Sarah Mitton

Croatia

Filip Mihaljević

China

Song Jiayuan

Gong Lijiao

New Zealand

Thomas Walsh

Jacko Gill

Jamaica

Danniel Thomas-Dodd

Italy

Leonardo Fabbri

Zane Weir

The Netherlands

Jessica Schilder

Jamaica

Rajindra Campbell

The Netherlands

Auriol Dongmo

Czech Republic

Tomáš Staněk

Sweden

Fanny Roos

Discus throw

Country

Men

Country

Women

Austria

Lukas Weißhaidinger

United States of America

Valarie Allman

Lagi Tausaga-Collins

Lithuania

Mykolas Alekna

Andrius Gudzius

China

Feng Bin

Slovenia

Kristjan Čeh

Germany

Kristin Pudenz

Shanica Craft

Claudine Vita

Sweden

Daniel Ståhl

Croatia

Sandra Perković

Australia

Matthew Denny

The Netherlands

Jorinde van Klinken

Hammer throw

Country

Men

Country

Women

Poland

Wojciech Nowicki

Pawel Fadjek

United States of America

Ukraine

Mykhaylo Kokhan

Canada

Camryn Rogers

United States of America

Rudy Winkler

Daniel Haugh

Poland

Anita Włodarczyk

Canada

Ethan Katzberg

Azerbaijan

Hanna Skydan

Hungary

Bence Halász

China

Wang Zheng

Finland

Slija Kosonen

Javelin throw

Country

Men

Country

Women

Germany

Julian Weber

Australia

Mackenzie Little

Czech Republic

Jakub Vadlejch

Japan

Haruka Kitaguchi

India

Neeraj Chopra

Colombia

Flor Ruiz

Pakistan

Arshad Nadeem

Latvia

Līna Mūze

Decathlon / Heptathlon

Country

Men

Country

Women

United States of America

Kyle Garland

Harrison Williams

Zach Ziemek

Great Britain

Katarina Johnson-Thompson

Canada

Pierce LePage

Damian Warner

Poland

Adrianna Sułek

Germany

Niklas Kaul

Leo Neugebauer

United States of America

Anna Hall

Estonia

Karel Tilga

Johannes Erm

Janek Õiglane

The Netherlands

Anouk Vetter

Norway

Sander Skotheim

Markus Rooth

Grenada

Lindon Victor

In the coming weeks, you’ll find a number of new athletes at the Olympic Athletics Games. As qualifications aren’t finished, the table will evolve regularly.

Olympic Athletics Games athletes with the most medals

Here’s a Top 5 of the most decorated athletes at the Olympic Games in the athletics category. 

Name

Years

Olympics

Gold

Silver

Bronze

Paavo Nurmi (Finland)

1920 - 1928

Summer

9

3

0

Carl Lewis (USA)

1984 - 1996

Summer

9

1

0

Usain Bolt (Jamaica)

2008- 2016

Summer

8

0

0

Ray Ewry (USA)

1900- 1908

Summer

8

0

0

Allyson Felix (USA)

2004 - 2020

Summer

7

3

1